Plugins - Classic Editor - Stable (latest release) - en to fr_CA translation catalogue (24 entries)

[ctx: Editor Name]
en: Edit (Classic Editor)
fr_CA: Modifier (Classic Editor)

[ctx: Editor Name]
en: Edit (Block Editor)
fr_CA: Modifier (Nouvel éditeur)

en: Change settings
fr_CA: Modifier les réglages

en: Default editor for all sites
fr_CA: Éditeur par défaut pour tous les sites

en: Editor Settings
fr_CA: Réglages de l’éditeur

en: Default Editor
fr_CA: Éditeur par défaut

[ctx: Editor Name]
en: Block Editor
fr_CA: Nouvel éditeur

[ctx: Editor Name]
en: Classic Editor
fr_CA: Éditeur classique

note: translators: %s: post title
en: Edit &#8220;%s&#8221; in the Block Editor
fr_CA: Modifier &#171; %s &#187; dans l’éditeur de blocs

en: Switch to Block Editor
fr_CA: Basculer vers le nouvel éditeur

en: Switch to Classic Editor
fr_CA: Basculer vers l’éditeur classique

en: Change the %1$sClassic Editor settings%2$s.
fr_CA: Changer les %1$sréglages de l’éditeur classique%2$s.

en: The Classic Editor plugin prevents use of the new Block Editor.
fr_CA: L’extension Classic Editor empêche l’utilisation du nouvel éditeur.

en: By default the Block Editor is replaced with the Classic Editor and users cannot switch editors.
fr_CA: Par défaut, le nouvel éditeur est remplacé par l’éditeur classique et les utilisateurs ne peuvent pas changer d’éditeur.

en: Allow site admins to change settings
fr_CA: Autoriser les administrateurs à changer les réglages

en: Editor
fr_CA: Éditeur

en: No
fr_CA: Non

en: Yes
fr_CA: Oui

en: Allow users to switch editors
fr_CA: Autoriser les utilisateurs à changer d’éditeur

en: Default editor for all users
fr_CA: Éditeur par défaut pour tous les utilisateurs

note: Author of the plugin
en: WordPress Contributors
fr_CA: Contributeurs WordPress

note: Description of the plugin
en: Enables the WordPress classic editor and the old-style Edit Post screen with TinyMCE, Meta Boxes, etc. Supports the older plugins that extend this screen.
fr_CA: Active l’éditeur classique de WordPress et l’ancienne disposition de l'écran de modification d’article (TinyMCE, boites à méta, etc.). Prend en charge les anciennes extensions qui étendent cet écran.

note: translators: %s: post title
en: Edit &#8220;%s&#8221; in the Classic Editor
fr_CA: Modifier « %s » dans l’éditeur classique

en: Settings
fr_CA: Réglages
